Wymagania dotyczące wykształcenia i praktyki

Osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów, spełnia wymagania dotyczące wykształcenia i praktyki jeśli posiada:

1) wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

2) średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

3) wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo

4) średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Jeśli osoba składająca wniosek w trakcie studiów odbyła praktykę (objętą programem kształcenia), a praktyka ta odbywała się na podstawie umowy między uczelnią, a stacją kontroli pojazdów, to okres tej praktyki wlicza się do wymaganego okresu praktyki zawodowej.

Wymagane dokumenty

Wymagane wnioski i dokumenty:

  • wniosek o wydanie  uprawnienia diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów (WKT-W-27)
  • kserokopia dokumentu potwierdzającego posiadanie wymaganego wykształcenia technicznego
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadanie wymaganej praktyki w stacji obsługi pojazdów lub zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku naprawy lub obsługi pojazdów
  • kserokopie zaświadczeń o ukończeniu szkoleń dla diagnostów w zakresie przeprowadzanych badań technicznych pojazdów
  • kserokopia zaświadczenia potwierdzającego zdanie egzaminu kwalifikacyjnego w Transportowym Dozorze Technicznym
  • pełnomocnictwo - w przypadku działania przez pełnomocnika
  • potwierdzenie wniesienia opłat

Uwaga!

Jeśli osoba ubiegająca się o wydanie uprawnień diagnosty do wykonywania badań technicznych pojazdów, ukończyła studia wyższe w obszarze nauk technicznych, obejmujące wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki samochodowej jest ustawowo zwolniona z obowiązku odbycia szkolenia. Musi jednak zdać egzamin. W takiej sytuacji do wniosku należy dołączyć dokumenty poświadczające ukończenie studiów wyższych obejmujących wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki samochodowej.

Opłaty

Opłata skarbowa:

  1. Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego kopii ( z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej) - 17 zł.
  2. Opłata za wydanie uprawnienia diagnosty - 48 zł.

Inne opłaty:
Nie podlega

Opłata ewidencyjna:
Nie podlega

Miejsce złożenia wniosku

Punkt Obsługi Interesantów
pl. gen. Józefa Bema 1, 07-400 Ostrołęka
tel. +48 (29) 764 68 11 w. 279
czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00
we wtorki w godzinach 8:00 - 17:00

Punkt Obsługi Interesantów
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, 07-400 Ostrołęka
+48 (29) 764 68 11 w. 294
czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 14:30

Wydział Komunikacji i Transportu
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, 07-400 Ostrołęka
+48 (29) 764 68 11 w. 224

Kontakt w sprawie WKT 19

Krzysztof Wojdyna
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, pokój 104 (I piętro)
tel. +48 (29) 764 68 11 w. 224

Termin odpowiedzi

Do 30 dni od złożenia kompletu wymaganych dokumentów.

Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ostrołęki. Odwołanie należy złożyć w Punkcie Obsługi Interesantów lub Wydziale Komunikacji i Transportu w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi

Uprawnienie zezwala na wykonywanie badań technicznych pojazdów tylko i wyłącznie w stacji kontroli pojazdów posiadającej wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1990, ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 28 listopada 2014 r. w sprawie szkolenia i egzaminowania diagnostów oraz wzorów dokumentów z tym związanych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1836)
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096, ze zm.)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 1044, ze zm.)


Załączniki:

WKT-W-27