Wymagane dokumenty

  1. Wniosek o udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką (DG-W-1)
  2. Załączniki do wniosku:
  • zaświadczenie o niekaralności opatrzone datą nie wcześniejszą niż miesiąc przed złożeniem wniosku, że odpowiednio przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy, zatrudnieni przez niego kierowcy oraz osoby niezatrudnione przez przedsiębiorcę, lecz wykonujące osobiście przewóz na jego rzecz, spełniają warunki, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2: „Licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli: zatrudnieni przez niego kierowcy oraz sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy nie byli prawomocnie skazani za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, a także za przestępstwa, o których mowa w art. 59 ustawy   z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, a ponadto nie orzeczono prawomocnie wobec nich zakazu wykonywania zawodu kierowcy.”
  • wykaz pojazdów samochodowych, którymi transport drogowy ma być wykonywany (DG-P-1) 
  • wykaz kierowców – tylko w przypadku zatrudniania kierowców (DG-P-2)
  • dowód uiszczenia opłaty za udzielenie licencji.

 

Opłata skarbowa
Od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego kopii (z wyłączeniem pełnomocnictwa udzielonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, lub gdy mocodawcą jest podmiot zwolniony z opłaty skarbowej) – 17 zł

inne
Za udzielenie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką pobiera się opłatę:

 

  • od 2 do 15 lat    - 200 zł
  • od 16 do 30 lat  - 250 zł
  • od 31 do 50 lat  - 300 zł.

Za każdy pojazd zgłoszony we wniosku o udzielenie licencji pobiera się opłatę odpowiednią dla okresu ważności licencji powiększoną o 10%. 
Za wydanie wypisu z licencji na każdy pojazd samochodowy pobiera się 1% opłaty za udzielenie licencji

ewidencyjna Nie podlega

Miejsce złożenia dokumentów
Punkt Obsługi Interesantów: 
Plac gen. Józefa Bema 1, 07-410 Ostrołęka, tel. (29) 765 42 79
czynny: poniedziałek – piątek w godz. 8.00 – 16.00; wtorek 8.00 – 17.00

Wydział Działalności Gospodarczej, (parter, pokój nr 20)
Plac gen. Józefa Bema 1, 07-410 Ostrołęka, tel. (29) 765 42 28
czynny: poniedziałek – piątek  w godz. 8.00 – 16.00

Termin odpowiedzi
Do 30 dni od złożenia kompletnego wniosku

Tryb odwoławczy 
Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ostrołęce za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ostrołęki. Odwołanie należy złożyć w Punkcie Obsługi Interesantów lub Wydziale Działalności Gospodarczej w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.

Uwagi
Przewoźnik drogowy jest obowiązany zgłaszać w formie pisemnej,  w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, organowi, który udzielił  licencji, zmiany danych o których mowa w art. 8 ustawy o transporcie drogowym  - nie później niż w terminie 28 dni od dnia ich powstania. 


Jeżeli zmiany obejmują dane zawarte w licencji przedsiębiorca jest obowiązany wystąpić z wnioskiem  o zmianę treści licencji.

Podstawa prawna 

  • Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U.  z 2019 r. poz. 2140 t.j. ze zm.)              
  • Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 256 t.j. ze zm.)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1546 t.j. ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 6 sierpnia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za czynności administracyjne związane z wykonywaniem przewozu drogowego oraz za egzaminowanie i wydanie certyfikatu kompetencji zawodowych (Dz.U. poz. 916 ze zm.)                    

 

Wzory wniosków

  • Wniosek o udzielenie licencji TAXI  DG-W-1(2)
  • Wykaz pojazdów samochodowych  DG-P-1(2)
  • Wykaz kierowców DG-P-2(2)


Załączniki:

DGK-W-1 wniosek o udzielenie licencji
DGK-P-1 wykaz pojazdów
DGK-P-2 wykaz kierowców