Wymagane dokumenty
Wniosek  (BZK-W-3)
Pozostałe dokumenty uzależnione są od rodzaju szkody i każdorazowo określane po zaistnieniu zjawiska atmosferycznego powodującego szkodę.
Opłaty

Opłata skarbowa:
Nie pobiera się.

Inne opłaty:
Nie pobiera się.

Opłata ewidencyjna:
Nie pobiera się.

Miejsce złożenia wniosku

Punkt Obsługi Interesantów
pl. gen. Józefa Bema 1, 07-410 Ostrołęka
tel. (+48 29) 765 42 79
czynny: od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00
we wtorki w godzinach 8:00 - 17:00

Kontakt w sprawie BZK 8

Teresa Wilga
ul. Króla Jana Kazimierza 1 pokój nr 18 ( I piętro)
tel. (+48 29) 769 33 86

Termin odpowiedzi

Ustalenia wysokości szkód komisja dokonuje w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia przez rolnika (producenta rolnego) wniosku o oszacowanie szkód, jednak nie później niż:
1) do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji, albo
2) w terminie 3 miesięcy od wystąpienia gradu, deszczu nawalnego, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny - w przypadku szkód w środku trwałym, albo
3) w terminie do 12 miesięcy od ustąpienia wody, umożliwiającego komisji rozpoczęcie szacowania szkód - w przypadku szacowania szkód spowodowanych przez powódź w budynkach służących do produkcji rolnej.

Komisja przekazuje protokoły z oszacowania szkód wojewodzie w terminie 30 dni od oszacowania szkód, a w przypadku protokołów zbiorczych (gdy rolnik posiada grunty w kilku gminach) - w terminie 45 dni.

Tryb odwoławczy

Brak

Uwagi
We wniosku o oszacowanie szkód należy uwzględnić całość produkcji roślinnej i zwierzęcej, prowadzonej w danym roku w gospodarstwie rolnym, niezależnie od stopnia zniszczenia. Rodzaj i powierzchnia upraw powinny być zgodne z wnioskiem o dopłaty składanym do ARiMR.

Jeżeli rolnik posiada grunty rolne w innych gminach i nie zgłasza tam szkód, to we wniosku należy podać także uprawy z innych gmin, a w rubryce "stopień szkód (%)" wpisać 0.

Jeżeli rolnik zgłasza szkody również w innych gminach, to do wniosku należy dołączyć protokoły z oszacowania szkód z tych gmin, niezwłocznie po ich otrzymaniu, w celu sporządzenia protokołu zbiorczego dla całego gospodarstwa rolnego przez komisję właściwą dla siedziby gospodarstwa.

Protokół z oszacowania szkód jest podstawą do ubiegania się o pomoc w formie kredytu preferencyjnego lub inną formę pomocy, jeżeli taka zostanie uruchomiona w danym roku.
Podstawa prawna
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa(tj. Dz.U. z 2015r., poz.187 ze zm.)

Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego nr 149 z dnia 29 kwietnia 2020 r. w sprawie powołania komisji do spraw oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej znajdujących się na terenie województwa mazowieckiego, w których wystąpiły szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne.



Załączniki:

BZK-W-3