Wymagane dokumenty
Zgłoszenie informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej na wniosku CEIDG-1 na stronie internetowej http://firma.gov.pl (do wyboru: wypełnij wniosek przez internet lub wypełnij wniosek odręcznie do pobrania z działu formularze i instrukcje) 

Do wglądu 
dowód osobisty lub inny dokument tożsamości osoby ubiegającej się o zmianę wpisu do ewidencji. 

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. 
Okres zawieszenia zależy od ciebie, nie może być jednak krótszy niż 30 dni. 
Jeżeli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność gospodarczą zawieszą wszyscy wspólnicy. 
Kiedy powinieneś załatwić sprawę - w dowolnym momencie

Opłata skarbowa - Nie pobiera się 

inne - Ustanowienie pełnomocnika
Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Opłata: 17 zł wpłać na konto urzędu miasta lub gminy.

ewidencyjna - Nie pobiera się

Miejsce złożenia dokumentów
Wydział Działalności Gospodarczej
pl. gen. Józefa Bema 1 
pokój 21
tel. 029 764 68 11, wew. 227

Termin odpowiedzi
Organ gminy przekształca wniosek CEIDG -1 złożony przez przedsiębiorcę na formę dokumentu elektronicznego i przesyła do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie później niż następnego dnia roboczego od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku. 

Tryb odwoławczy - Nie przysługuje. 

Uwagi
Z dniem 1 lipca 2011 r. uruchomiona została Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzona w systemie teleinformatycznym przez Ministra Gospodarki. Aby zarejestrować działalność gospodarczą jako osoba fizyczna możesz wybrać jeden z trybów postępowania:

  • elektronicznie – w tym celu zarejestruj się na stronie internetowej CEIDG, wypełnij formularz i podpisz go elektronicznie: bankowością internetową, Profilem Zaufanym lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym 
  • w urzędzie – osobiście lub przez pełnomocnika. W urzędzie otrzymasz odpowiedni formularz. Jeśli chcesz wypełnić go wcześniej, możesz go pobrać ze strony CEIDG, wydrukować, podpisać własnoręcznie i zanieść do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Urzędnik potwierdzi za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG. Wniosek o zawieszenie firmy w CEIDG może również złożyć pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych 
  • listownie – wypełniony wniosek możesz wysłać listem poleconym (w przypadku przesłania wniosku listem poleconym, podpisz go własnoręcznie, a następnie podpis potwierdź u notariusza) 
  • telefonicznie – skontaktuj się z infolinią Centrum Pomocy (tel.: 801 055 088 lub 22 765 67 32). Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek. Po rozmowie, otrzymasz SMS z kodem (numerem wniosku). Z tym numerem udaj się do urzędu miasta/gminy/dzielnicy. Urzędnik wydrukuje twój wniosek i poprosi cię o podpis 

Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia:

  • wskazanego w tym wniosku 
  •  wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej 
  • ustanowienia zarządu sukcesyjnego 


Podstawa prawna 
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf


Wzory wniosków
http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?F;1886f97b-43a9-4b16-b197-cc969b6917ba