Zgłoszenie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej dokonuje się na formularzu CEIDG-1 , dostępnym na stronie biznes.gov.pl , w następujący sposób: 

  • przez internet poprzez Konto Przedsiębiorcy, podpisując wniosek elektronicznie: bankowością internetową, Profilem Zaufanym lub za pomocą usługi e-dowód (Dowód osobisty z warstwą elektroniczną)
  • w wersji papierowej, wypełniając wniosek odręcznie zgodnie z instrukcją, formularz wniosku do pobrania z działu formularze i instrukcje (https://biznes.gov.pl/ceidg

Do wglądu:

dowód osobisty lub inny dokument tożsamości osoby ubiegającej się o zmianę wpisu do ewidencji. 

Data zawieszenia działalności gospodarczej może pokrywać się z datą złożenia wniosku, ale można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku. 

Jeżeli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie będzie skuteczne wtedy, gdy działalność gospodarczą zawieszą wszyscy wspólnicy. 

Kiedy powinieneś załatwić sprawę - w dowolnym momencie


Opłata skarbowa - Nie pobiera się 

inne - Ustanowienie pełnomocnika
Jeżeli chcesz, aby reprezentował cię pełnomocnik, pamiętaj o dołączeniu pełnomocnictwa oraz dowodu zapłaty opłaty skarbowej za to pełnomocnictwo (17 zł). Nie zapłacisz za pełnomocnictwo udzielone mężowi, żonie, dzieciom, rodzicom, dziadkom, wnukom lub rodzeństwu.

Opłata: 17 zł wpłać na konto urzędu miasta lub gminy.

ewidencyjna - Nie pobiera się

Miejsce złożenia dokumentów
Wydział Działalności Gospodarczej
pl. gen. Józefa Bema 1 
pokój 21
tel. 029 764 68 11, wew. 227

Termin odpowiedzi
Organ gminy przekształca wniosek CEIDG -1 złożony przez przedsiębiorcę na formę dokumentu elektronicznego i przesyła do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie później niż następnego dnia roboczego od dnia otrzymania prawidłowo wypełnionego wniosku. 

Tryb odwoławczy - Nie przysługuje. 

Uwagi

Z dniem 1 lipca 2011 r. uruchomiona została Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) prowadzona w systemie teleinformatycznym przez Ministra Gospodarki. Aby zawiesić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna możesz wybrać jeden z trybów postępowania:

  • elektronicznie - poprzez Konto Przedsiębiorcy na stronie internetowej https://biznes.gov.pl/, wypełnij formularz i podpisz go elektronicznie: bankowością internetową, Profilem Zaufanym, e-dowód (Dowód osobisty z warstwą elektroniczną)
  • w urzędzie – osobiście lub przez pełnomocnika. W urzędzie otrzymasz odpowiedni formularz. Jeśli chcesz wypełnić go wcześniej, możesz go pobrać ze strony https://biznes.gov.pl/ceidg, wydrukować, podpisać własnoręcznie i zanieść do dowolnego urzędu miasta lub gminy. Urzędnik potwierdzi za pokwitowaniem przyjęcie wniosku i najpóźniej następnego dnia wprowadzi dane z wniosku do systemu CEIDG. Wniosek o zawieszenie firmy w CEIDG może również złożyć pełnomocnik ustanowiony na zasadach ogólnych
  • listownie - wniosek wypełniony zgodnie z instrukcją która dostępna jest pod adresem https://biznes.gov.pl/ceidg możesz wysłać listem poleconym, w przypadku przesłania wniosku listem poleconym, podpisz go własnoręcznie, a następnie podpis ten potwierdź u notariusza,
  • telefonicznie - w razie problemów, zapraszamy do kontaktu z Centrum Pomocy Przedsiębiorcy, nr tel: 801 055 088 lub 22 765 67 32 lub skorzystaj z Konta Przedsiębiorcy na Biznes.gov.pl. Wspólnie z konsultantem wypełnisz wniosek w wersji tradycyjnej, nie ma możliwości przygotowania wniosku o zawieszenie w formie semionline (tzw. „roboczego”).

​Kiedy powinieneś załatwić sprawę - w dowolnym momencie

Wniosek o zawieszenie jednoosobowej działalności gospodarczej możesz złożyć przed, w dniu jak i po planowanej dacie zawieszenia . Pamiętaj, aby zachować inne terminy (na przykład płatności składek czy zaliczek na podatek) wynikające z przepisów prawa. Jeśli planujesz wskazać datę wsteczną zawieszenia i nie masz pewności, czy jest to możliwe w twoim przypadku, bo na przykład nie dokonałeś w tym czasie czynności obowiązkowych dla aktywnych przedsiębiorców - skontaktuj się z urzędem skarbowym oraz ZUS/ KRUS. 

Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia:

  • wskazanego w tym wniosku
  • wskazanego w odrębnym wniosku o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej
  • ustanowienia zarządu sukcesyjnego 

Podstawa prawna 
Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20180000646/U/D20180646Lj.pdf


Wzory wniosków
https://biznes.gov.pl/ceidg