Wymagane dokumenty

Niezbędne e-Formularze:

dostępne na Portalu Emp@tia, moduł eWnioski, składane wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Informacyjno – Usługowej Emp@tia (http://empatia.mpips.gov.pl/).

1. Wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wpis do wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-1).

2. Informacja o zmianie danych zawartych w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-2).

3. Wniosek o wykreślenie z rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykreślenie z wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-3).

Wymagane dokumenty:

1. Wniosek o wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wpis do wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-1) dostępny na Portalu Emp@tia, moduł eWnioski, do wniosku należy dołączyć:

- decyzję komendanta Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych w lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy,

- decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego, o której mowa w art. 25 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarno – lokalowych w lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek,

- pozytywną opinię Prezydenta Miasta, o której mowa w art. 25 ust. 2 ust. 2a pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarno – lokalowych w lokalu, w którym będzie prowadzony klub dziecięcy,

- zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie,

- pełnomocnictwo lub inny dokument poświadczający uprawnienie do złożenia wniosku przez wnioskodawcę na rzecz podmiotu zakładającego żłobek/klub dziecięcy chyba, że umocowanie wynika wprost z rejestrów publicznych, np. CEIDG lub KRS.

Wraz z wnioskiem podmiot przedstawia stosowne oświadczenie, celem potwierdzenia dokonanej opłaty za wpis do rejestru.

W celu sprawdzenia zgodności danych zawartych we wniosku Prezydent Miasta może żądać: odpisu z odpowiedniego rejestru, dokumentu potwierdzającego tożsamość, zaświadczenia o niekaralności lub dokumentu potwierdzającego tytuł prawny do lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy.

Przedstawienie tych dokumentów nie jest wymagane, w przypadku, gdy Prezydent Miasta może bezpłatnie uzyskać dostęp do danych wynikających z tych dokumentów, dane te są mu znane z urzędu lub możliwe do ustalenia na podstawie danych, którymi rozporządza.

2. Informacja o zmianie danych zawartych w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub wykazie dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-2) dostępna na Portalu Emp@tia, moduł eWnioski, do informacji należy dołączyć:

- decyzję komendanta Państwowej Straży Pożarnej, o której mowa w art. 25 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań przeciwpożarowych w lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek lub klub dziecięcy

- decyzję właściwego państwowego inspektora sanitarnego, o której mowa w art. 25 ust. 2a pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarno – lokalowych w lokalu, w którym będzie prowadzony żłobek

- pozytywną opinię Prezydenta Miasta, o której mowa w art. 25 ust. 2 ust. 2a pkt 2 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, potwierdzającą spełnienie wymagań sanitarno – lokalowych w lokalu, w którym będzie prowadzony klub dziecięcy

- pełnomocnictwo lub inny dokument potwierdzający uprawnienie do złożenia wniosku w imieniu podmiotu zakładającego żłobek lub klub dziecięcy lub podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna, chyba że uprawnienie to wynika z CEIDG, KRS lub innego dostępnego publicznie rejestru lub ewidencji.
3. Wniosek o wykreślenie z rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub wykreślenie z wykazu dziennych opiekunów oraz podmiotów ich zatrudniających (RKZ-3), dostępny na Portalu Emp@tia, moduł eWnioski.


Opłaty

Opłata skarbowa:
Nie pobiera się


Inne opłaty:

Nie pobiera się

Opłata ewidencyjna:

1 000 zł (opłata za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych).

zmiany w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych oraz wykreślenie z rejestru są zwolnione z opłaty


Miejsce złożenia dokumentów

Miejsce złożenia i odebrania dokumentów – wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Informacyjno – Usługowej Emp@tia (http://empatia.mpips.gov.pl/).


Kontakt w sprawie ZSS 15

Małgorzata Brzozowa - Tyszka
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, pokój 202  (II piętro)
tel. (+48) 29 764 68 11 w. 264 lub bezpośredni 29 765 42 64

 

Termin odpowiedzi

7 dni od dnia wpływu wniosku do organu (w przypadku, gdy wnioskodawca został wezwany do uzupełnienia wniosku/informacji – termin biegnie odpowiednio od dnia wpływu uzupełnienia wniosku).
Forma załatwienia sprawy:
wydanie z urzędu zaświadczenia
o dokonaniu wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub o zmianie wpisu w rejestrze żłobków i klubów dziecięcych lub decyzji o odmowie wpisu do rejestru żłobków i klubów dziecięcych lub  o wykreśleniu z rejestru żłobków i klubów dziecięcych.


Tryb odwoławczy

Odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ostrołęki w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie.


Uwagi

Dokumenty załączane do wniosku/informacji składane są: w oryginale w postaci elektronicznej lub jako elektroniczne kopie dokumentów, po uwierzytelnieniu ich kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Podstawa prawna

Art. 26 – 35b ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3
Uchwała nr 438/LIX/2017 Rady Miasta Ostrołęki z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie wysokości opłaty za wpis do rejestru żłobków i klubów dziecięcych.

 
 







 



Załączniki:

RKZ-1
RKZ-2
RKZ-3