Badanie kontrolne w Narodowym Spisie Powszechnym 2021 - co to oznacza dla Ciebie?
Zasadnicza część spisu powszechnego zakończyła się 30 września. To jednak nie koniec prac spisowych – przed nami jeszcze badanie kontrolne, które potrwa od 12 do 24 listopada. Obejmie ono w skali kraju losowo wybrane 100 tys. mieszkań, a jego celem będzie ocena jakości danych pozyskanych podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Udział w tym badaniu jest obowiązkowy i równie ważny, co w samym spisie!
Wymóg przeprowadzenia badania kontrolnego jest zapisany w ustawie o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Oprócz weryfikacji jakości danych spisowych, wyniki badania kontrolnego umożliwią również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych.
Podobnie jak w spisie zasadniczym, udział w badaniu kontrolnym jest OBOWIĄZKOWY, ale tym razem nie dotyczy każdej osoby mieszkającej w Polsce, a jedynie wylosowanej próby 100 tys. mieszkań w kraju.
Na czym polega badanie kontrolne?
Ankieter zadzwoni do osoby, która jako pierwsza spisała się w danym mieszkaniu, i poprosi o odpowiedź na kilka wybranych pytań: m.in. o to, gdzie respondent mieszkał 31 marca 2021 r., o poziom wykształcenia, przynależność narodowo-etniczną czy własność mieszkania. W ten sposób ankieter zweryfikuje jakość i precyzję danych zebranych podczas spisu zasadniczego.
Badanie kontrolne zajmie jedynie około 10 minut.
Nie ma powodów do obaw
Jeśli okaże się, że w spisie zasadniczym przez pomyłkę podałeś błędną informację, nie przejmuj się – nie spotkają Cię żadne konsekwencje. Najważniejsze, abyś podał prawdziwą informację, dzięki czemu ostateczne dane spisowe będą zgodne z rzeczywistością.
Podobnie jak w spisie zasadniczym, pozyskane w badaniu kontrolnym dane podlegają prawnej ochronie i są objęte tajemnicą statystyczną.
Tylko przez telefon i z numeru 22 828 88 88
Badanie kontrolne w NSP 2021 realizowane będzie WYŁĄCZNIE za pomocą wywiadów telefonicznych! Dlatego jeśli ktoś przyjdzie do Ciebie do domu i poda się za ankietera prowadzącego badanie kontrolne, jak najszybciej zakończ rozmowę i powiadom Policję o próbie oszustwa.
Pamiętaj też, że ankieterzy prowadzący badanie kontrolne będą dzwonić wyłącznie z numeru 22 828 88 88.
Jak zweryfikować rachmistrza
Jeśli masz wątpliwości co do uczciwości osoby, która zadzwoniła do Ciebie i przedstawiła się jako ankieter Urzędu Statystycznego, możesz to bez trudu sprawdzić. Tożsamość ankietera będzie można zweryfikować na stronie https://spis.gov.pl/ lub na infolinii 22 279 99 99 (koszt połączenia zgodny z cennikiem operatora). Infolinia będzie działać w czasie trwania badania kontrolnego od poniedziałku do soboty w godzinach 10-14.
Nie będzie pytań o majątek czy konta bankowe
Podobnie jak podczas spisu powszechnego, w badaniu kontrolnym nie będzie żadnych pytań o stan majątkowy respondentów, posiadane nieruchomości, kosztowności i papiery wartościowe, dowód osobisty, dokumenty bankowe czy numery kont, karty i PIN. Zatem jeśli pojawiłyby się tego typu pytania, zakończ rozmowę jak najszybciej, bo najprawdopodobniej jest to próba wyłudzenia danych.
Gdzie szukać informacji?
Informacji w sprawach związanych z badaniem kontrolnym najlepiej szukać na stronie internetowej https://spis.gov.pl/ oraz za pośrednictwem infolinii spisowej (22 279 99 99). Warto też śledzić stronę internetową oraz media społecznościowe Urzędu Statystycznego w Warszawie:
https://warszawa.stat.gov.pl/
https://www.facebook.com/UrzadStatystycznywWarszawie/
https://twitter.com/Warszawa_STAT?lang=pl