EL 7 Zameldowanie cudzoziemców na pobyt stały i czasowy
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | zameldowanie |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Biuro Ewidencji Ludności |
Treść
Wymagane dokumenty
- druk zgłoszenia pobytu stałego EL-P-1
- druk zgłoszenia pobytu czasowego EL-P-2
- wzór pełnomocnictwa do zameldowania EL-P-5
Zameldowania na pobyt stały lub czasowy można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika legitymującego się pisemnym pełnomocnictwem - udzielonym na podstawie art. 33 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego.
- Wypełniony formularz meldunkowy z potwierdzeniem pobytu dokonanym przez właściciela lokalu/domu lub osobę dysponującą innym tytułem prawnym do lokalu (np. najemcę). Potwierdzenia pobytu dokonuje się w formie czytelnego podpisu z oznaczeniem daty jego złożenia.
- Dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu (do wglądu). Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być: wypis (odpis) z księgi wieczystej z działów I i II, akt notarialny, umowa najmu, decyzja administracyjna lub inny dokument potwierdzający prawo do lokalu.
- Paszport lub karta pobytu, a w przypadku obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, obywateli państwa członkowskiego EFTA i Szwajcarii także inny ważny dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo;
- Karta pobytu, wiza, zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, zezwolenie na osiedlenie się, zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej lub decyzja o nadaniu statusu uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej, udzieleniu w Rzeczypospolitej Polskiej ochrony uzupełniającej lub zgoda na pobyt tolerowany, inny dokument potwierdzający, że jesteś członkiem rodziny obywatela Unii Europejskiej;
Zgodnie z art.32, ust.1 ustawy z dnia 24 września 2010r. o ewidencji ludności osoba zgłaszająca zameldowanie na pobyt stały z urzędu otrzymuje zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały.
W przypadku zgłoszenia zameldowania przez pełnomocnika dodatkowo:
- Pisemne pełnomocnictwo do zameldowania;
- Dowód osobisty pełnomocnika lub paszport;
Za osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych (niepełnoletnie dzieci) czynności meldunkowe wykonuje jej przedstawiciel ustawowy (jeden z rodziców).
Opłaty
Opłata skarbowa:
Czynności zgłoszenia zameldowania nie podlegają opłacie skarbowej.
Opłacie podlega wydanie zaświadczenia o zameldowaniu na pobyt czasowy. Wydanie zaświadczenia na wniosek podlega opłacie skarbowej w wysokości 17zł
Opłacie skarbowej w wysokości 17 zł podlega złożenie pełnomocnictwa w tej sprawie. Opłacie skarbowej nie podlegają pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, rodzicom, dzieciom, dziadkom i rodzeństwu. Składający pełnomocnictwo jest zobowiązany dołączyć dowód wniesienia opłaty skarbowej.
Opłatę skarbową wnosi się w siedzibie Urzędu albo na następujący rachunek bankowy: 32 1020 1592 2300 0410 0000 0162
Inne opłaty:
Nie pobiera się.
Opłata ewidencyjna:
Nie pobiera się.
Miejsce złożenia wniosku
Biuro Ewidencji Ludności
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, pokój 2 (parter)
07-410 Ostrołęka
tel. +48 (29) 765 42 41
Kontakt w sprawie EL 7
Beata Zadrożna
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, pokój 2 (parter)
tel. (+48 29) 765 42 41
Monika Rzepka-Małkowska
ul. gen. Tadeusza Kościuszki 45, pokój 2 (parter)
tel. (+48 29) 765 42 41
Termin odpowiedzi
Zameldowania dokonuje się niezwłocznie po złożeniu formularza meldunkowego.
Tryb odwoławczy
BRAK.
Uwagi
Cudzoziemiec - obywatel innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej , który przebywa w Polsce dłużej niż 3 miesiące, musi się zameldować. Pozostali cudzoziemcy mają obowiązek zameldowania się jeżeli ich pobyt jest dłuższy niż 30 dni.
Obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa EFTA lub Szwajcarii albo członek rodziny takiego cudzoziemca - ma 30 dni na zgłoszenie nowego miejsca zamieszkania (licząc od dnia przybycia do tego miejsca). Obywatel innego państwa - ma na zgłoszenie 4 dni).
Jeśli będziesz w Polsce krócej niż 30 dni, nie musisz się meldować.
W Polsce nie można przebywać dłużej, niż pozwala na to dokument, który potwierdza prawo pobytu w Polsce.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U.z 2022r. poz.1191, ze zm.).